Knihovna

Knížky z knihovny KRUHu jsou k dispozici na každém setkání KRUHu ve waldorfské  mateřské školce v Praze-Petřinách. Knížky je možné vypůjčit si vždy do dalšího setkání KRUHu, tj. přibližně na tři měsíce, oproti vratné záloze 50Kč. (20Kč z této zálohy zůstává KRUHu na obstarávání dalších titulů.)

O knihovnu se v současné době stará Jana Švejdová - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

SEZNAM KNÍŽEK

PRŮVODCE PÉČÍ O DĚTI - Pauliene Bom, Machteld Huber

Kniha, která vznikla ze společné práce několika lékařů a zdravotních sester, nabízí antroposofické podněty týkající se péče, výchovy a různých stránek vývoje dítěte – najdete zde také kapitolu o nemocech a obtížích v dětském věku.

Kniha zohledňuje staré zkušenosti i reálné potřeby dneška, ale ponechává dostatečný prostor k vlastnímu rozhodování a individuálnímu řešení každého problému. Doufáme, že povzbudí rodiče (a ostatní vychovatele), aby si v procesu růstu dítěte stále více uvědomovali vlastní hodnoty a východiska a rozvíjeli výchovné metody odpovídající potřebám současné doby.

DOMÁCNOST - Monique Wortelboer

Technizace prací v domácnosti způsobuje mizení znalosti základních činností udržujících život a vznikání závislosti na výrobcích. Autorka zkoumá, jaký smysl může mít domácnost pro dítě v prvních sedmi letech nebo pro školáka a pro dítě v pubertě. Jaké možnosti individuálního vývoje nám může domácnost nabídnout? Co můžeme v domácnosti objevovat, čemu se můžeme naučit? Jaké možnosti vývoje nabízí muži nebo ženě a jaký význam to má pro celou společnost?

ÉTERNÉ TĚLO VE VÝCHOVĚ MALÝCH DĚTÍ - Cornelis Boogerd

Tato inspirující kniha nám přibližuje svět éterných sil, který tvoří základ waldorfské pedagogiky. Rodičům a vychovatelům bude pomáhat vědomě vytvářet spojení mezi poznatky o tomto světě a každodenní prací zejména s malými dětmi. Přináší také praktické příklady a cvičení pro vlastní zkoumání, vycházející ze zkušeností v mnoha seminářích v Česku, na Slovensku a v Nizozemsku, poskytuje návody, jak vyvíjet vlastní éterná těla jako pedagogický nástroj při péči o malé děti, a nabízí nové perspektivy pro vzdělávání učitelek a vychovatelek malých dětí.

VÝCHOVA A ZDRAVÍ NAŠICH DĚTÍ - kolektiv autorů

Charakter a temperamenty • dětské konstituční typy • rozvíjení smyslů v dětském věku • výživa v těhotenství a při kojení • správné otužování malého dítěte • léčivý účinek horečky u dětí • význam dětských her • pohádky jako potrava pro duši dítěte • komiks - útok na dětskou představivost • televize o chromuje vůli malého diváka • nebezpečí dětských televizních pořadů • děti s poruchami chování • jak pomoci hyperaktivním dětem • hry a hračky, které zdravě podněcují dětskou fantazii • studené srdce hráčů počítačových her

RODIČOVSKÝ PRŮVODCE DOSPÍVÁNÍM (Od třinácti do devatenácti) - Julian Sleigh

Období dospívání je složité a náročné - nejen pro dospívajícího, ale i pro rodiče. Autor této knihy provázel dospíváním pět svých dětí a prošel přitom všemi výšinami i propastmi, radostmi i strastmi tohoto procesu. Své zkušenosti přetavil do krystalu laskavé moudrosti, jež může být inspirací pro každého rodiče, který si chce toto období také užít a který hledá míru, do jaké může své děti s láskou pustit. Předkládaná kniha vám bezpochyby pomůže zvládnout plavbu po neklidném moři dospívání vašich potomků a vašim dětem pak zdárně zakotvit v životě.

DVANÁCT SMYSLŮ - Brány duše - Albert Soesman

Má člověk opravdu jen pět smyslů? Nedokáže vnímat více než barvy, tvary, zvuky, chutě, vůně a doteky? Jak bychom vůbec mohli pochopit bytost člověka, kdybychom tak podstatně redukovali již jeho možnosti smyslového vnímání?

Tato kniha nizozemského lékaře Alberta Soesmana přináší živé rozpracování nauky R. Steinera o dvanácti smyslech. Vedle čtyř fyzických smyslů (hmat, životní smysl, smysl pro pohyb a smysl pro rovnováhu) má člověk čtyři smysly duševní (čich, chuť, zrak a smysl pro teplo) a čtyři smysly duchovní nebo také sociální (sluch, smysl pro řeč, resp. slovo, smysl pro myšlenky a smysl pro lidské já). Poznání této dvanácternosti lidských smyslů i jejich vzájemných polarit a souvislostí dává zejména pedagogům do rukou velmi důležitý nástroj pro jejich práci s dětmi. Zároveň umožňuje poznat celistvou bytost člověka jako tělo, duši a ducha a jeho vztah ke světu.

VÝCHOVA V RANÉM DĚTSKÉM VĚKU - Elisabeth M. Gruneliusová

O hlavních zásadách výchovy v předškolním věku a o svých dlouholetých zkušenostech píše autorla, která ve Stuttgartu založila první školky s waldorfskou pedagogikou.

 

KNÍŽKY PRO DĚTI

SKŘÍTEK KOŘÍNEK - Jakob Streit

„Běž dolů do půdy, ke kořenům. Tam teď do země proudí spousta životní síly, když nahoře usychají listy. Tu sílu si můžeš v zemi nasbírat na příští jaro, aby zase mohly vyrašit nové listy," řekl skřítkovi Kořínkovi stromový duch, když přišel podzim a ze stromů padalo listí. - Známý švýcarský pohádkář Jakob Streit vypráví, co krásného zažil skřítek Kořínek přes zimu, jak přišlo jaro a on pomáhal rostlinám růst, co se v přírodě dělo o svatojánské letní noci a jak se v hlubinách země potkal s hrozným drakem.

PUK A DUHA - Jakob Steit

Další pokračování oblíbených příběhů skřítka Puka a jeho kamarádů, tentokráte o jejich putování v říši lidí. Jakob Streit vypráví, jaké to je, když vše vidíme poprvé: staré lidi, zamilované, školku, školu, pekárnu, obchodní dům, cirkus, operu, nebo zažijeme jízdu autobusem nebo parníkem. Ale skřítkové vidí více než lidé!  Dozvíte se, kde oči skřítků vidí jemnou duhu a jak tomu, kdo trpí,  Puk pomůže dotekem svého zázračného svítícího kamene.

DILO ZÍSKÁVÁ PŘÁTELE - Horace Dobbs

Podmořský svět je kouzelné místo pro delfínka Dila. Kamkoliv se pohne, vidí a objevuje něco nového ke zkoumání. Jeho maminka mu ukazuje, jak před každou další dobrodružnou cestou používat kouzelné zvuky.

TAJEMSTVÍ ZLATÉ ULIČKY - Jana Koenigsteinová

Napínavý příběh plný humoru je určen dětem od devíti let.

SLONI, VLAŠŤOVKY A DELFÍNI - Jak žijí zvířata - Johannes F. Brakel, Gerbert Grohmann

Kdy jeřábi tančí a bobři chodí po dvou, jaké špatné i skvělé vlastnosti mají velbloudi, kde najdete pižmoně a kulíka, co dělá křeček, než usne zimním spánkem, jak to, že sovy a netopýři mohou létat v noci, když je úplná tma, jak se šimpanzi dostanou na kobylku termitům, jaká tajemství nám prozradí hlemýžď zahradní, jak se delfíni ubrání žralokům, když napadnou jejich mládě – na tyto a spoustu dalších otázek vám odpoví tato kniha.

Najdete v ní dvacet jedna portrétů známých i méně známých zvířat, od těch nejmenších, jako jsou mravenci a žížaly, až po ta největší, slony, jimiž kniha začíná. Mimo jiné se důvěrně seznámíte s tajemným výrem a sovou pálenou, se statečnou červenkou a zuřivým strakapoudem, se vzdorovitým sobem i silným medvědem nebo s bystrou liškou a bodlinatým ježkem.

Kniha je vhodná jako četba pro malé čtenáře od deseti let, i pro jejich rodiče však bude jistě v mnohém poučná a inspirativní.

A BYLO SVĚTLO -  Od stvoření světa k arše Noemově - Jakob Streit

Když Bůh Otec seděl na svém trůnu, zvolal sedm slov, která se nesla nebesy. A tu se objevilo sedm barev duhy a barvy v sedmi kruzích zářily kolem jeho trůnu. Andělé žasli nad tímto nesmírně krásným světlem…

Jednoduchými, přesto poutavými slovy vypráví Jakob Streit příběhy Starého zákona a příbuzné pověsti židovského národa, od stvoření světa až po Noemovu archu a založení nového světa.

 

KNIHY V NĚMČINĚ

HEILENDE ERZIEHUNG - Vom Wesen Seelenpflege - bedürftige Kinder

- Heilende Erziehung als Zeitnotwendigkeit

- Erziehung und Unterricht seelenpflege-bedürftige Kinder

- Heileurthmie und Heilpädagogik

- Krankheit und Heilmittel als Erzieher des Kindes

- Bildschaffende Seelenkräfte als Mittel der Seelenpflege bei verwahrloste Kinder und Jugendlichen

- Über dynamisches Zeichnen

- Die Entwicklung des Musikerlebens in der Kindheit

CHRISTUSLEGENDEN - Elisabeth Dank

ENGEL - Flensburger Hefte

- Die Engel warten darauf, dass die Menschen sich bewusst mit ihnen auseinandersetzen

 

NOTY

ETUDY PRO LYRU

- Dvouhlasé skladby pro začátečníky