Výživa

Výživa

Malé dítě teprve buduje svůj organizmus. Výživa je pro tento proces životně důležitá. Ale jaká výživa je v různých vývojových fázích správná? Většinou se výživa hodnotí podle množství bílkovin, vitaminů, tuků, atd. Podle takových kritérií např. musí kuchařky ve školách sestavovat jídelníček. Ale můžeme kvalitu výživy hodnotit pouze podle jednotlivých substancí? To by pak stačilo dát dětem denně jednu pilulku, která to všechno obsahuje. Cožpak nemá pro kvalitu výživy žádný význam, jaké máme při jídle smyslové dojmy? Jak je čerstvé, jak suché nebo šťavnaté, jak chutná a voní, jak je tvrdé nebo měkké, v jaké barevné kompozici je, jestli je to pokrm z rostlin nebo zvířecího původu atd.?

Jak můžeme najít takový pohled na výživu, který nám umožní správné kvalitativní hodnocení? Lze to jedině tak, že si ujasníme pohled na člověka a na přírodu. Jedním hlediskem může být to, že se člověk považuje za součást celé přírody. To, co najdeme v přírodě, má člověk nějakým způsobem i v sobě a má to na něj odpovídající vliv. Když se takto díváme na výživu, je důležité jednak to, že vnímáme kvalitativní pohled na člověka. Vidíme, jaké části rostliny odpovídají různým částem člověka. Jak působí např. na člověka kořen, list, květ?

V březnu 2010 jsme měli seminář s paní Petrou Essink z Holandska, která přednášela o člověku a výživě, a speciálně o otázce, jak působí různé druhy výživy na děti. Zápis této přednášky si můžete stáhnout zde.

Další článek o významu výživy ve výchově psala Hana Hajnová. Stáhnout je můžete zde.

O kojení

Mnoho informace o kojení najdete na stránce Laktační Ligy: www.kojeni.cz a na stránce časopisu MaMiTa: www.mamita.cz

Kdo chce studovat hlouběji toto téma, najde další informace v těchto knihách:

Machteld Huber - Průvodce péčí o děti – od 1 do 4 let, Fabula 2005

Machteld Huber - Průvodce péčí o děti – od 0 do 1 roku, Fabula 2011

Rudolf Hauschka – Člověk a výživa, Fabula 2000