V Čechách existuje široká nabídka mateřských center. V čem se tedy liší mateřská centra, která vycházejí z waldorfské pedagogiky?
Každé centrum má svůj vlastní příběh: podle toho, kdo ho vede, jaký prostor našlo atd. Některé je otevřené třeba jen jednou týdně, jiné dvakrát nebo třikrát. Některá jsou spojená s waldorfskou mateřskou školou, další takovou možnost nemají. Ve většině center pracují dobrovolnice, další našla i sponzora a mají na placeného zaměstnance. Jsou tedy velmi individuální a odlišná.
Návštěvníkovi takového mateřského centra ale asi padnou do oka nejdříve některé vnější charakteristické znaky: používají se tu většinou krásné přírodní materiály. Maminky jsou s malými dětmi pohromadě a je zde taková domácí pohoda. V dopoledním programu je přirozený rytmus, střídají se společné činnosti a volnější chvíle. Nenajdete tu zájmové činnosti pouze pro maminky, jako je výuka cizího jazyka, plavání, tanec, atd. Většinou je nabízen program na celé dopoledne, ve kterém se setkávají matky s malými dětmi do 4 let. V té době spolu mluví o výchově a podobných tématech, dělají umělecké činnosti nebo ruční práce: např. šijí panenky, malují, tvoří průsvity na okna, atd. Také je zde vždy prostor pro malou činnost s dětmi, kruhová nebo prstová hra, či krátká pohádka. Samozřejmě je tu vždy také něco dobrého k jídlu a pití dle zásad zdravé výživy.
Waldorfská mateřská centra nefungují tak jako waldorfské základní nebo mateřské školy. Neexistuje na to žádné vzdělávání a podmínky neurčuje žádný zodpovědný orgán. Můžeme tu mluvit jen o mateřských centrech, kde se jejich vedoucí nechávají dobrovolně inspirovat waldorfskou pedagogikou. Ty se setkávají v Kruhu mateřských center. Společně se snaží vyvinout novou kvalitu a vyměňovat si zkušenosti na různých úrovních. Víc se o tom dočtete na těchto stránkách zde.